«Det var første gang siden andre verdenskrig at et demokratisk europeisk land ble utsatt for en fullskala angrepskrig og invasjon. I løpet av noen timer kollapset en europeisk sikkerhetsorden bygget opp over flere tiår.

Det Europa som kontinentenes innbyggere våknet opp til morgenen etter, var et helt annet enn det folk la seg til å sove i kvelden før.»

Sitat fra boken til Ekroll H.C «Vi, Ukraina. Om menneskene som kjemper for Europas frihet», 2025, Drayer forlag.

Fotoutstillingen er en del av boken «Vi, Ukraina. Om menneskene som kjemper for Europas frihet» skrevet av journalisten

Henning Carr Ekroll. Gjennom sine reiser til Ukraina i 2023 og 2024 har Ekroll møtt og intervjuet mennesker som på ulike måter står i kampen for Ukrainas frihet og demokrati.

Fotografiene gir et nært møte med menneskene bak nyhetsbildet – deres hverdag, håp, frykt og mot. De forteller om et land og et folk som lever med krigen tett på, men som samtidig holder fast ved fellesskapet og ønsket om en fri framtid.

«Vi, Ukraina» handler ikke bare om krigen i Ukraina. Den handler om menneskene som lever gjennom den – og om hva frihet, demokrati og solidaritet betyr når disse verdiene settes på prøve.

Utstillingen står frem til 12. september.

Hopp rett ned til innholdet